W dniach 7 – 8 października odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy Noc Bibliotek. W tym roku ta ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyła się pod hasłem „To się musi powieść” i nam się powiodło, zgodnie z hasłem VIII Nocy Bibliotek.
Udało nam się stworzyć niepowtarzalny i wyjątkowy klimat, tego święta książki. Motywem prze-wodnim imprezy był świat fantasy na podstawie „Baśnioboru” Bernarda Mulla i Bestiariuszu au-torstwa Witolda Vargasa.
Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 przywitaniem uczestników, zaproszonych gości i trwało całą noc do godziny 8:00 rano, z niewielką ilością snu, w kolaboracji z nauczycielką języka polskiego, panią Barbarą Wilczyńską , pracownikiem Biblioteki Publicznej w Gryfinie panią Barbarą Fuks, nauczycielką chemii panią Anną Kwaśnicą i koordynatorem akcji – bibliotekarką szkolną panią Ewą Stefańską.
Dwudziestu ośmiu uczniów i uczennic z naszej szkoły zebrało się punktualnie o godzinie 17:00 w świetlicy szkolnej.
Na początku wysłuchali krótkiego wykładu pani Barbary Fuks o autorze lektury, z którą mieli się zapoznać tego wieczoru, a następnie utworzyli krzyżówkę, której hasło stanowiło imię i nazwisko autora serii fantastyki dla młodzieży.
Następnie uczniowie otrzymali list od Domowika – słowiańskiego skrzata opiekującego się domostwem, w którym stwór określił zasady współpracy oraz przygotował uczniom pierwsze zadania:
1. Rozpakować się
2. Przygotować przekąski w szkolnej kuchni (pieczenie czarodziejskich ciasteczek, przygotowanie tostów)
3. Odgadnąć imię słowiańskiego stwora – złodziejaszka
Uczniowie sprawnie podzielili prace między siebie: część dmuchała materace i przygotowywała salę do spania, część piekła ciastka i robiła tosty w kuchni, a pozostali szukali imienia stwora w Bestiariuszu autorstwa Witolda Vargasa. W końcu udało się odgadnąć i chórem wykrzyknięto imię: “Kłobuk” – trzykrotnie (jak stało w liście).
Na korytarz wyleciał czarny stwór. Wystraszony krzykami dzieci upuścił kopertę z kolejnym listem i zniknął – tym razem do uczniów pisała Baba Jaga (kolejna postać z Bestiariusza, ale również jedna z bohaterek “Baśnioboru”).
Kolejne zadanie z listu dotyczyło odnalezienia Baba Jagi w ciszy i skupieniu, wejście do jej komnaty i przeczytaniu jej fragmentów “Baśnioboru” B. Mulla. Na koniec wiedźma sama przeczytała ulubiony jej fragment, obdarowała dzieci słodyczami i wręczyła zaszyfrowaną zagadkę (szyfr Pigpen).
Wiadomość od Jędzy słowiańskiej brzmiała: “Wybuch i dym, kwaśna a słodka”. Uczniowie szybko domyślili się, że chodzi o ich sympatyczną(słodką) nauczycielkę chemii – panią Annę Kwaśnicę. To ona właśnie, punktualnie o 21:00, rozpoczęła pokaz chemicznej magii. Potem najodważniejsi mogli stworzyć “lumos” z palącego się magnezium, a tym samym zapracować na ostatnią już zagadkę gry fabularnej.
Historia zatoczyła koło – napisała do nich Domowik. W liście przekazała, że będą oglądać “jakieś obrazki na ścianie”, ale najpierw muszą znaleźć 6 kopert w izbie, gdzie Winston Churchill nigdy nie poda ręki Karolowi Marksowi, a przyglądać się temu będzie życzliwie Ambroży Kleks. W tej samej izbie czekała na nich również strzelająca” przekąska.“ Wszystkie koperty i skrzynię z przekąskowym skarbem odnaleziono, a zaszyfrowane runami zagadki w mig odgadnięto. Uczniowie wydedukowali, że izba, w której należy szukać to klasa do języka polskiego i historii, a odszyfrowany tytuł “obrazka” – który nie pasował do pozostałych to Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda.
Młodzież współpracowała ze sobą przy organizacji nocnego seansu filmowego. Cichutkie trzaski prażonej w mikrofalówce kukurydzy w końcu umilkły, a na szkolnej ścianie poleciał z projektora uwielbiany przez potterhead’ów drugi z serii Fantastyczne zwierzęta film z 2018. Uczniowie z wielkim smutkiem przyjęli wiadomość, że nie powstała JESZCZE ekranizacja “Baśnioboru” – sporo jednak z nich zgłosiła chęć przeczytania lektury oraz wzięcia udziału w Nocy Bibliotek w przyszłym roku.
W przerwach między zadaniami chętni uczniowie wykonywali jeszcze szereg różnych zadań: ryso-wali plakaty, rozwiązywali krzyżówki i zagadki tworzyli magiczne stroje.
Była to magiczna noc, która na długo zostanie w naszej pamięci:)
Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali zakładki do książek z logo Nocy Bibliotek 2022, za które dziękujemy:)
Dziękujemy również sołtysowi panu Jurkowi Piaseckiemu za przekazane napoje i słodycze dla dzieci na tę magiczną noc.
Drodzy uczniowie, to jeszcze nie koniec, zachęcamy do wzięcia udziału w literackiej grze, przygotowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gra na Noc Bibliotek 2022 pod hasłem “To się musi powieść” to twórcza zabawa z kreatywnego pisania. Szczegóły możecie znaleźć tutaj: https://nocbi-bliotek.ceo.org.pl/gra_tosiemusipowiesc/ Aby zagrać wystarczy wejść w ten link: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2022/, a w danych podać e-mail naszej szkoły: spzabnica@op.pl
Niech ta zabawa dalej trwa:)