Dnia 18 października 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Natalię Targosz – Ślęczka, pracownicę Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia odbywały się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Uczniowie klas 6,7 i 8 zostali zapoznani z tematyką rozszczepienia atomów pierwiastków radioaktywnych i wykorzystywaniem uwalniającej się energii w przemyśle energetycznym.
Dowiedzieli się, jaki wpływ na środowisko mają elektrownie konwencjonalne, jaką mają wydajność i produkcję odpadów. Rozmawiali o źródłach energii odnawialnej, aby poznać ich wady i zalety. Ostatnim punktem był wykład o energii jądrowej.
Dowiedzieli się, że energia jądrowa nie jest tak groźna, jak im się wydawało.
Rozszczepienie atomu jest przyszłością energetyki. W stabilnym środowisku nie ma zagrożenia ze strony elektrowni jądrowej, a odpadów powstające w wyniku reakcji łańcuchowych jest bardzo mało i są szczególnie zabezpieczane i wykorzystywane ponownie.
Uczniowie mieli okazję samodzielnie zbadać promieniowanie beta izotopu potasu 40 zawartego w bananach, które przynieśli na lekcję oraz odczynników chemicznych z pracowni chemicznej. Wyszło, że wszystko jest bezpieczne ?
Zajęcia bardzo się podobały i uczniowie wyszli z myślami, które muszą teraz uporządkować w głowach.
mgr inż. Anna Kwaśnica