Już tradycją stało się, że gdy 7 klasa przerabia dział o skórze to nie zapominamy porozmawiać o groźnych chorobach tego organu. O czerniaku, czyli nowotworze złośliwym skóry słyszeliśmy, ale czy potrafimy go rozpoznać?
Aby upowszechnić wiedzę o tej chorobie nasza szkoła również i w tym roku przystąpiła do programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?”. Jako nauczyciel biologii przeprowadziłam zajęcia, które miały na celu zachęcić uczniów do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem.
Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany film, dzięki któremu dowiedzieli się, jak prawidłowo sprawdzać skórę by uchronić się przed czerniakiem. Podczas lekcji wspólnie z uczniami udowodniliśmy, jak proste jest rozpoznanie czerniaka, jeśli znamy jego cechy charakterystyczne określane mianem kryteriów ABCDE. Badanie skóry okazało się dziecinnie proste a Czerniakowie abecadło uświadomiło nam, że każdy może samodzielnie, bez wysiłku zadbać o swoje zdrowie w kontekście czerniaka. Podczas lekcji uczestnicy uzyskali usystematyzowaną i kompleksową wiedzę na temat czerniaka zakończonym quizem sprawdzającym wiedzę. Uczniowie jako dodatkowe zadanie wykonali modele skóry co przyczyniło się do pogłębienia wiedzy o największym organie człowieka. Sprawdzian z tego działu wypadł świetnie.