Biblioteka,Szkoła XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023

0 Comments 09:35

Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.

Tegoroczny „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”, obfitował w naszej szkole w wiele atrakcji.

Motywem przewodnim była postać wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika, człowieka, który wstrzymał Słońce.

W wydarzeniu uczestniczyły klasy I – III (popołudniowe spotkanie) i IV – VIII (nocowanie w bibliotece).

Na początku zajęć uczniowie kl. I – III zostali zapoznani z najpiękniejszymi bibliotekami świata. Następnie przenieśli się w świat dzieciństwa Mikołaja Kopernika. Mogli w ten sposób ze swojej perspektywy lepiej poznać epokę, w której on żył. Poznali zabawy za czasów Mikołaja Kopernika, opowieści o szkole, różne ciekawostki z jego życia których dowiedzieli się po wysłuchaniu fragmentów książek: Droga do gwiazd, Opowieści o Mikołaju Koperniku oraz Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce. Było dla dzieci wielkim zaskoczeniem m.in. to, że do szkoły mogli chodzić tylko bogaci, że używano jako kary rózgi. Dziewczynki nie mogły uwierzyć, że nie mogłyby chodzić do szkoły.

Zajęcia przyniosły wiele radości. Dzieci kodowały, malowały, rozwiązywały zagadki a nawet poszukiwały przybyszów z innych planet. Najbardziej jednak podobała im się gra terenowa „Ty też możesz zostać astronomem”(zabawa polegała na poszukiwaniu białych kul w terenie, każda z grup po odnalezieniu kul nadawała nazwę nowej planecie, kolorowała ją i opracowywała informacje o niej zgodnie z kartą pracy”).

Uwieńczeniem popołudniowych zajęć było pieczenie toruńskich, pysznych pierników i poczęstunek rodziców. Wszyscy świetnie się bawili, robili zdjęcia z Mikołajem Kopernikiem, zdjęcia w peruce lub Fotobudce. Zobaczcie sami:)

Nocowanie w bibliotece dla klas IV – VIII było wielkim przesięwzięciem, zapowiadało się wspaniale, tak też rzeczywiście było:)

Uczniowie zostali powitani przez Panią dyrektor Lilę-Kluzę Howil i nauczycieli organizujących to wydarzenie.

Czytelnicy zostali zaproszeni do zapoznania się z biografią i ciekawostkami z życia Mikołaja Kopernika poprzez czytanie fragmentów książęk: Tajemnica profesora w meloniku, Mikołaj Kopernik, a jednak się kręci.

Rozwiązywali i szyfrowali wiadomości dotyczące tematu przedsięwzięcia.

Odbywały się również zajęcia informatyczne, podczas których uczniowie programowali w aplikacji Scratch model Układu Słonecznego. Zaprogramowanie obracających się wokół Słońca planet z początku nie wydawało się uczniom łatwe, jednak ostatecznie przyniosło wiele satysfakcji.

Wielką atrakcją tej Nocy były zajęcia otwarte, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z metodyką wykonywania doświadczeń chemicznych i samodzielnie wykonać trzy różne.

Pierwsze doświadczenie dotyczyło różnicy gęstości. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie wykonać kolumnę gęstości. Do tego celu otrzymali kolorowe roztwory wody i cukru o różnych stężeniach. Do probówek mieli, za pomocą pipety, wkraplać roztwory. Na koniec powstała nam kolumna gęstości, czyli tęcza w probówce. Doświadczenie to uczy cierpliwości i dokładności. Uczniowie, którzy się spieszyli i wykonywali je niedokładnie, uzyskiwali mylne wyniki.

Drugie doświadczenie również było o gęstości i jej różnicy. Uczniowie mieli za zadanie wlać do naczynia olej, następnie zabarwioną wodę i obserwowali czy te dwie ciecze się mieszają. Później otrzymali tabletki musujące. Mieli postawić naczynie na latarce i wrzucić tabletkę. Otrzymali lampę lawa. Zachodziła reakcja pomiędzy wodorowęglanem sodu zawartym w tabletce i wodą, co skutkowała uwolnieniem tlenku węgla(IV) i powstaniem pięknego efektu buzującej wody w oleju.

Doświadczenie niespodzianka – reakcja spalania mieszaniny glukozy i wodorowęglanu sodu w alkoholu. W wyniku tej reakcji powstały nam piękne węże Faraona, czyli produkty spalania mieszaniny. Otrzymaliśmy całkowicie nową substancję, o całkowicie innych właściwościach.

W nawiązaniu do zainteresowań naukowych Mikołaja Kopernika prowadziliśmy również obserwacje astronomiczne za pomocą teleskopu (3:00 w nocy). Uczniowie próbowali zaobserwować gwiazdozbiory i jasno świecące gwiazdy oraz wyciągnąć wnioski takie, jak Mikołaj Kopernik. Niestety nie mieliśmy tyle czasu, żeby zaobserwować ruch gwiazd, gdyż czekały na nas jeszcze inne atrakcje.

Jeśli Mikołaj Kopernik i obserwacje nieba, to też musiały być toruńskie pierniki, które wspólnie piekliśmy. Smakowały wspaniale a zapach unosił się w całej szkole😊.

Odbywały się również tańce, gry i nocne zabawy w chowanego.

Uwieńczeniem tych działań miał być seans filmowy “Gwiazda Kopernika” i rywalizacja w Kahoocie. Jednak no cóż, zabrakło czasu:).

Nic straconego. Dokończymy te działania na zajęciach bibliotecznych:)

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałe zachowanie podczas tej niezwykłej nocy:)

Related Post